KOÇ TOPLULUĞU SPOR KULÜBÜ BAĞLARBAŞI KORUSU;

120.000 metrekare alana sahip koru  içinde 1880-1885 yılları arasında Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılan görkemli Abdülmecid Efendi Köşkü’nü barındırmaktadır. Köşk, eski İstanbul köşklerinin en ihtişamlısıdır. 200 dönüme yakın bir koru içerisinde, Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından av köşkü olarak yaptırılan köşk, Bağlarbaşı Korusu’nda bulunuyor. Mimarı kesin değilse de bazı kaynaklarda mimar Vallaury’ nin adı geçer. Günümüze köşkün yalnızca selamlık binası ulaşmıştır. Kapısında kûfi yazısıyla “Allah’tan başka galip yoktur” cümlesi yer alır. 

 


İsmailPaşa’nın ölümünden sonra Padişah II. Abdülhamid tarafından amcazadesi son halife Abdülmecid Efendi için satın alınan köşk, sanatseverliği ve ressamlığı ile tanınan Abdülmecid Efendi döneminde birçok sanat ve edebiyat toplantılarının yanı sıra önemli siyasi toplantılara da ev sahipliği yapmıştır. Bankanın kurucusu Kâzım Taşkent zamanında koruma amacıyla satın alınmış ve yenileme çalışmaları ile tüm özellikleri korunmuştur. Girişindeki salonun güzelliği, duvarları süsleyen rengârenk çinilerin geçmiş zaman havası, duvardaki Avni Lifij tablosu, şöminesi ve çeşme gibi ayrıntılarıyla günümüzden çekilmiş ince bir kültürü yansıtması; Abdülmecid Efendi Köşkü’nün değerine değer katan özelliklerdir.

TESİSLERİMİZ

 

750 metre olan ve yenilenip tüm doğallığı ile büyütülecek olan doğal yürüyüş parkurunu kullanarak her mevsimin kendine has güzelliklerini spor yaparak görebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında ana iki yolun dışında alternatif yürüyüş parkurları da kullanılabilir. Şehrin içinde ama şehirden uzak bir ortamda sporun tadını çıkarabilir veya tesisimizde hoş vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca yeşilliklerle kaplı Bağlarbaşı Korusu içinde sizlerin daha huzurlu ve keyifli vakit geçirmesi için piknik alanı bulunmaktadır. Bağlarbaşı Korusu’nda spor alanlarının yanı sıra sporcu misafirlere, tüm Koç çalışanlarına ve ziyaretçilere yemek ve dinlenme imkanı sağlayan kafeterya da bulunmaktadır. 2013’ ün ilk günleriyle beraber adı Bosco Di Serena olan Kafeteryamızda sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemekleri yiyebilir, sıcak veya soğuk içecekler içebilirsiniz. Misafirlerimiz ve sporcularımız havanın güzel olduğu günlerde de kafeterya bahçesinde  ağaçların gölgesi altında yemeklerini yiyebilirler.

 

Koç Topluluğu Spor Kulübü’nde spor için ayrılan birçok bölüm bulunmaktadır;

Suni çim futbol sahamız kullanılmaya Koç Topluluğu Şirketleri Futbol ligi organizasyonu ile başlangıç yapıp Koç Topluluğu Spor Şenliği’nde de diğer sahalarda olduğu gibi çeşitli dallarda aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, suni çim futbol sahası, Koç Topluluğu çalışanlarına ve topluluk dışına da kiraya verilmektedir. Tesiste ayrıca bulunan; biri suni çim futbol sahasının yanında,diğeri basketbol sahalarına yakın olmak üzere 2 adet banyo ve tuvaletli soyunma alanı vardır. Yazın açık olan, kışın balon sistemi ile kapatılan iki adet tenis kortu, 6 potaya sahip basketbol, 2 potalı basketbol, voleybol, mini futbol halı sahalarında çocuklar için yaz ve kış okulları, yetişkinler için özel ders ve turnuvalar, Koç Topluluğu Spor Şenlikleri'nin bir kısmı dâhil tüm aktiviteler gerçekleştirilmektedir.Yılın tüm  aylarında kullanılabilen 150 metrekarelik bir stüdyo mevcuttur. Stüdyo içerisinde soyunma odaları ve dolapları, tuvalet ve duş alabileceğiniz banyo bulunmaktadır. Bir duvarı tamamen aynalı ve ayna önünde boydan boya Jimnastik ve Bale için kullanılan bar vardır. Zemin parke olup 80 metrekarelik alanı Jimnastik halısıyla kaplıdır. Çok amaçlı kullanılan stüdyoda bayanlar için Pilates dersleri, öğrencilerimiz için Temel Jimnastik, hem öğrencilere hem de yetişkinlere hitap eden Aikido dersleri verilmektedir. İlerleyen günlerde faaliyete geçmesi beklenen dans dersleri ve pilates  için de yine bu tesisten faydalanılacaktır. Ayrıca bir de fotoğrafçılık eğitimi için resim atölyesi mevcuttur. Bunun yanı sıra yetişkinler için olan seramik kursuna ait bir atölye daha ve çocukların güzel havalarda vakit geçirebileceği korunun için de bir de oyun parkı mevcuttur.

 

İGK; İstanbul Golf Kulübü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youtube