TESİSLERİMİZ

 

Kulübümüz merkezi İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Bağlarbaşı Korusu’ nda yer almaktadır.  Bağlarbaşı Korusu’ nda Spor için ayrılan bir çok bölüm bulunmaktadır. Suni çim futbol sahası ve mini futbol halı sahası, açık Basketbol, Voleybol sahasının yanı sıra kış aylarında kapatılmak üzere iki adet tenis kortu, sporcularımıza temiz havada yeşillikler içinde spor yapma olanağı sunmaktadır.Suni çim futbol sahamız Koç Topluluğu Spor Şenliği, Koç Şirketleri tenis ligi maçlarında kullanılmakla birlikte, aynı zamanda Koç Topluluğu çalışanlarına ve topluluk dışına da kiraya verilmektedir.

635 metre küçük, 1500 metre büyük olmak üzere doğal yürüyüş parkurunu kullanarak her mevsimin kendine has güzelliklerini spor yaparak görebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında ana iki yolun dışında alternatif yürüyüş parkurları da kullanılabilinir. Şehrin içinde ama şehirden uzak bir ortamda sporun tadını çıkarabilir veya tesisimizde hoş vakit geçirebilirsiniz.

Yılın tüm  aylarında kullanılabilen 150 metrekarelik bir stüdyo mevcuttur. Stüdyo içerisinde soyunma odaları ve dolapları, tuvalet ve duş alabileceğiniz banyo bulunmaktadır. Bir duvarı tamamen aynalı ve ayna önünde boydan boya Jimnastik ve Bale için kullanılan Bar vardır. Zemin parke olup 80 metrekarelik alanı Jimnastik halısıyla kaplıdır. Çok amaçlı kullanılan stüdyoda bayanlar için Pilates, Booty Barre dersleri, öğrencilerimiz için Ritmik Jimnastik ve Bale dersleri, hem öğrencilere hemde yetişkinlere hitap eden Aikido dersleri verilmektedir.İlerleyen günlerde faaliyete geçmesi beklenen dans dersleride içinde yine bu tesisten faydalanılacaktır.


Resim Atölyesi

Seramik Atölyesi

Oyun Parkları

Kafeterya

Mecit Efendi Köşkü;

120.000 metrekare alana sahip koru  içinde 1880-1885 yılları arasında Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılan görkemli Mecit Efendi Köşkünü barındırmaktadır.Abdülmecid Efendi Köşkü, eski İstanbul köşklerinin en ihtişamlısıdır. 200 dönüme yakın bir koru içerisinde, Mısır Hıdivi İsmail Paşa tarafından av köşkü olarak yaptırılan köşk, Yapı Kredi Bağlarbaşı Korusu’nda bulunuyor. Mimarı kesin değilse de bazı kaynaklarda mimar Valaury’nin adı geçer. Günümüze köşkün yalnızca selamlık binası ulaşmıştır. Kapısında kûfi yazıyla “Allah’tan başka galip yoktur” yazısı yer alır. 

İsmail Paşa’nın ölümünden sonra Padişah II. Abdülhamit tarafından amcazadesi, son halife Abdülmecid Efendi için satın alınan köşk, sanatseverliği ve ressamlığı ile tanınan Abdülmecid Efendi döneminde birçok sanat ve edebiyat toplantılarının yanı sıra önemli siyasi toplantılara da ev sahipliği yapmıştır. Bankanın kurucusu Kâzım Taşkent zamanında koruma amacıyla satın alınmış ve restorasyon çalışmaları ile tüm özellikleri korunmuştur. Girişindeki salonun güzelliği, duvarları süsleyen rengârenk çinilerin geçmiş zaman havası, duvardaki Avni Lifij tablosu, şöminesi ve çeşme gibi ayrıntılarıyla günümüzden çekilmiş ince bir kültürü yansıtması; Mecid Efendi Köşkü’nün değerine değer katan özelliklerdir. 
Adres: Gümüşyolu Cd. Kuşbakışı Sk. No.16 

BİRAZDA KENDİSİNİ TANIYALIM: 
Ne kudretli bir padişah ne de adı sanı unutulan şehzadelerden biri... Osmanlı'nın yıkılışında son veliaht iken Milli Mücadele'yi destekleyen, Cumhuriyetle birlikte halife ilan edilen, halifeliğin kaldırılmasıyla sürgüne gönderilen Abdülmecid Efendi, tarihin tozlu raflarından çıkarak tekrar kendisini hatırlatıyor. 

Abdülmecid Efendi, 1922'de TBMM tarafından halife seçilir, 1924'te halifelik kaldırıldığında hanedan mensuplarına tanınan üç gün içinde ülkeyi terk etme 'ayrıcalığı' onun için geçerli sayılmaz. Hemen ülkeyi terk etmesi istenir. Üstün sanatçı kişiliği, demokratlığı, her zaman sivil hayatın içinde olmuşluğu bir gerçeği değiştirmiyor; o son halifedir. Bütün hanedan mensupları gibi yurtdışı sürgününde geçirir yıllarını. 1944'te kalp kriziyle hayata veda ettiğinde Reuter Ajansı kapsamlı bir biyografi ile birlikte bu haberi dünyaya duyurur. 

İstanbul'da gömülmeyi vasiyet etmiştir; girişimlere rağmen bunda başarılı olunamaz. Cenazesi on yıl boyunca, Paris Camii'nin bir hücresinde mumyalanmış olarak bekletilir. Cenaze bazı özel girişimlerle 1954'te Medine'ye defnedilir. Kanuni Sultan Süleyman'a kadar gelen süreçte pek çok sultan çeşitli sebeplerle mumyalanır. Kanuni ile birlikte Osmanlı'da sünnileşme sürecinin tamamlandığı varsayılır ve bu tarihten itibaren sultanların mumyalandığına rastlanmaz. Son halifenin İstanbul'da gömülme vasiyeti sebebiyle on yıl mumyalı olarak bekletilmesi tarihin tekerrürü gibidir. 

Yeşilliklerle kaplı koru içinde 500 kişilik piknik alanı, doğal yürüyüş ve spor alanları, kafeterya, 500 araç kapasiteli otopark ve Yapı Kredi Bankasına ait bir bankamatik bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul Golf Kulübü de sportif faaliyetlerini koru içerisinde devam ettirmektedir.
Bağlarbaşı Korusu’ nda spor alanlarının yanı sıra sporculara ve ziyaretçilere yemek ve dinlenme imkanı sağlayan kafeterya da bulunmaktadır. Tüm Koç Topluluğu çalışanlarına hizmet veren kafeterya aynı zamanda Sporcularımıza ve  Velilerimize de hizmet vermektedir. 2013’ ün ilk günleriyle beraber  adı Bosco De Serena olan Kafetteryamız da  sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemekleri yiyebilir, sıcak veya soğuk içecekler içebilirsiniz. Misafirlerimiz ve sporcularımız  havanın güzel olduğu günlerde de kafeterya bahçesinde  ağaçların gölgesi altında yemeklerini yiyebileceklerdir.

 

Youtube